מה חדש?‏ > ‏

מעוררי זיכרון

פורסם: 13 באוק׳ 2010, 3:01 על ידי: אורי חודי   [ עודכן 10 בנוב׳ 2010, 7:22 ]

מכירים את הרגעים האלו שמזכירים לכם זיכרון ישן? שיר שמתנגן ברדיו, ריח של אוכל שלא אכלת מזמן או אפילו סתם פעולה יומיומית לכאורה שפתאום זורקת אותך אחורה בזמן.

אף אחד לא יודע בדיוק איך מקוטלגים הזיכרונות שלנו בארכיון הפרטי שנמצא אצלנו במוח. מה גורם לחלק מהחוויות להיחקק כמו כתובת באבן ולכמה אחרות להיעלם ולצוץ מידי פעם. אין לנו ממש שליטה על מה נרצה לזכור ומה לשכוח. כמובן שאם ישאלו אותנו סביר להניח שנרצה לזכור את הדברים הטובים, לשכוח את הדברים הרעים ולסנן ולהחליט בעצמנו מה חשוב יותר ומה פחות.

כתיבת סיפור חיים והפיכתו לספר או אלבום מאפשרת לנו להיזכר פעמיים.

בפעם הראשונה, הזיכרונות עולים וצפים בפגישות ובראיונות שאני עורך עם האנשים. לאט לאט מתחילים לדבר ואנשים נזכרים באירועים מהעבר. כשיושבים בפגישה ומדברים על תקופה מסוימת הזיכרונות צפים, וכשיודעים לשאול את השאלות הנכונות, ולכוון את הסיפור לרגעים הנכונים, פתאום נפתח סכר ודברים חדשים צצים ועולים.

בפעם השנייה, הספר הגמור הופך את הזיכרונות ורגעי החוויה לזמינים תמיד. דפדוף בספר מעלה זיכרונות באדם שעליו הוא כתוב, ובבני משפחתו. המזכרת הזו הופכת את הזיכרונות הרחוקים לנגישים יותר, ובכל דף ותמונה מתחבאים הרי אינספור סיפורים נוספים.

כמובן שזיכרונות כתובים מאפשרים לנו גם לעיין בהם לאחר שהאהובים עלינו כבר אינם. סיפור החיים הכתוב משאיר את סבא או סבתא קרובים אלינו, עם הזיכרונות והתמונות, ומהווה מזכרת וניתן גם להראות לדור הבא שיכיר גם הוא את הסיפורים, שאם הי תלויים רק בזיכרוננו היו נעלמים.

 

 

 

אורי חודי – סיפורי חיים

050-9701515

 

orichudy@gmail.com

Comments