מה חדש?‏ > ‏

"הזיכרונות הטובים ביותר הם אלה ששכחנו"

פורסם: 9 באוק׳ 2010, 23:51 על ידי: אורי חודי

"הזיכרונות הטובים ביותר הם אלה ששכחנו". את המשפט הזה אמר אלפרד קפוס, עיתונאי ומחזאי צרפתי מהמאה ה-18 וכמו ציטוטים רבים שנאמרו בעבר, גם משפט זה נכון לכל תקופה ולכל אדם.

כל החיים שלנו סובבים את הזיכרון. אם מדובר בזיכרון הקולקטיבי שלוקח חלק נכבד בעיצוב האישיות שלנו בתוך החברה בה אנו חיים, ואם מדובר בזיכרון הפרטי של כל אחד ואחד שנצבר עם השנים והופך אותנו למי שאנחנו.

במהלך תקופת חיים אחת אנו חווים שלל רגעים מרגשים, עצובים, מדהימים ומופלאים שבאותו הרגע שהם מתרחשים אין לנו ספק שנזכור אותם לנצח. אולם עם השנים, רגעים חדשים תופסים את מקומם של אותן נקודות בזמן שהופכות לזיכרון רחוק.

גם הגיל עושה את שלו. הזיכרון הולך ונשחק ודברים שחשבנו שנזכור לנצח הולכים ונעלמים. מידי פעם יש איזשהו אירוע או משהו שמזכיר לנו את העבר, ואנחנו יכולים להתענג על הרגע, אבל גם הוא חולף.

הסיבה שבחרתי את הציטוט של קפוס כדי לפתוח איתו את המאמר, ולשים אותו בראש האתר שלי היא משום שבמשפט אחד הוא הצליח להגדיר את הצורך בכתיבת זיכרונות. הצורך להעלות את הדברים את הכתב כדי שנוכל תמיד לחזור ולהיזכר בהם.

אם מדובר בסיפור של ההורים שלנו, או של הסבא והסבתא שיום אחד כבר לא יהיו איתנו. ואם מדובר דווקא בסיפור ההיריון והלידה שלנו, החודשים המרגשים לקראת הלידה והתקופה הראשונה של הילד או הילדה החדשים שהצטרפו לגרעין המשפחתי. תמונות של הבטן שהולכת וגדלה והחוויות של יום הצירים למשל הם דברים שתמיד נרצה לזכור אבל אם לא נעלה אותם על הכתב, או נצלם אותם, גם הם ידהו עם השנים.

הזיכרונות הטובים ביותר הם אלה ששכחנו –  עם זה קשה להתווכח. והפיתרון הטוב ביותר הוא לתעד. להעלות על הכתב את רגעי האושר והעצב, את החוויות והרגשות שנראים לנו היום כאילו רק קרו אתמול, אבל לא יישארו איתנו לנצח.

Comments